Menüsü

Turkishairlines

1

Kayıtlı bagaj

 

Kabin bagajı (El Bagajı) sırılmaları seçilen rezervasyon sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Business  sınıfında 2 adet ve her bir adedi 8 kg kadardır. Comfort Class- 1 adet 8 kg, Economy Class – 1 adet- 8 kg ve 55x40x23 cm boyutlarında. Bebek yolcu için ise yine 8 kg / 1 adet.

Takım elbise kılıfı (114x60x11 cm) kabin bagajı olarak kabul edilir.

Uçuş sınıfı fark etmeksizin bazı eşyalar „ kişise eşya”  olarak nitelendirilir ve bir adet olma şartıyla ücretsiz olarak taşınabilir. Bu eşyalardan bazıları- Bay/ Bayan el çantası, çanta tipi bebek puseti, küçük kamera veya fotoüraf makinesi, tablet, diz üstü bilgisayar, şemsiye ( sivri uçlu olanlar hariç). Bahsi geçen eşyalar ebat ve/ veya ağırlıklarının kabin bagajı limitlerine uygun oldukları sürece kabin bagajı olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda çanta tipi bebek pusetleri koltuk altına veya başüstü dolaplarına yerleştirilemiyor ve/ veya koltuğa bağlanamıyor ise uçak altında kayıtlı bagaj olarak taşınmaktadır. Kabin bagajı ağırlık olarak limitlere uygun olmasına rağmen boyut olarak limitlerin dışında ise bagajın ağırlığı kadar fazla bagaj ücreti tahsil edilerek kargo kompartımanında taşınmak üzere uçak altına verilir. Online/mobil/kiosk check-in işlemini tamamlamış olan yolcular kabin bagajı kontrolünü uçağa alım esnasında yapılır. 

Kabin bagajında sıvı taşıma

Kabin bagajında taşınan tüm sıvı, jel, aerosol vb. maddeler, havacılık kuralları gereği, bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Sıvılar her biri en fazla 100 ml olan kaplarda olmalıdır;
  • Bu kaplar toplam bir litreyi geçmemeli ve şeffaf poşetlerin içerisinde taşınmalıdır;
  • Her yolcu sadece 1 adet poşet taşıyabilir

Uçuş süresince gerekli olan ilaçlar (reçeteli ve orijinal ambalajlarında olmalıdır) üzerinde yolcunun ad/ soyadı yazılı olan bir reçetenin veya “bu ilaçların kullanılması gerektiğini” belirten bir sağlık raporunun da bulunması gerekmektedir.

Duty-free mağazalardan alınan sıvı maddelerin kapalı, özel poşetler içerisinde faturalarıyla birlikte taşınması gerekmektedir.

  • Seyahatin son noktasına kadar poşetler kapalı olmalıdır. Aksi taktirde güvenlik kontrol noktasında poşetin içindekilere el konulabilir.
  • Avrupa Birliği ülkeleri ya da ABD aktarmalı bir uçuşunuz varsa önceden satın aldığınız duty-free ürünler (100 ml’yi aşan) kilitli poşetler içerisinde olsa dahi el bagajı olarak taşınamamaktadır